Asociace běloruských studentů
Kniha v exilu
11 příběhů studentských aktivistů a aktivistek, kteří byli nuceni opustit Bělorusko kvůli své aktivní účasti v nezávislém studentském hnutí.
Od roku 2020 tisíce a tisíce studentů a studentek opustily Bělorusko kvůli politickému tlaku a represím. Asociace běloruských studentů (ABS) shromáždila důkazy o 492 zadržených studentech, 246 politicky motivovaných vyhoštění a 52 trestních stíháních studentů.

Kniha v exilu popisuje životy některých běloruských studentů a studentek, kteří byli nuceni opustit svou vlast, protože nesouhlasili s politikou vlády.
Jak se objevila "Kniha"
Lizaveta Dauhulevich
autorka "Knihy v exilu"
«„Knihu v exilu" jsem začala vytvářet v březnu 2022. Toto byla moje semestrální práce na univerzitě: řekla jsem svému učiteli, že bych ráda věnovala čas vytvoření fyzické pocty všem aktivistům ABS, kteří byli nuceni opustit Bělorusko kvůli své touze po svobodě a spravedlnosti.
Návštěvy muzeí a výstav mě vždy inspirovaly a "Kniha" nebyla výjimkou touto inspiraci. Po návratu domů z Benátského bienále jsem měla spoustu kreativních myšlenek, jak přehodnotit běloruský studentský život v kontextu kreativity.

Nejprve jsem shromáždila příběhy aktivistů, znovu je přečetla a přemýšlela: jak udělat příběhy jedinečnými, aby odrážely osobnost tváří. Na každé stránce tedy můžete vidět různé styly kresby a psaní: někdy je příběh od první osoby, někde - od třetí osoby.
Po prezentaci „Knih v exilu" v Praze na board meetingu ESU za mnou přišli zástupci evropských studentských svazů a říkali, že z vyprávění o tom, jak našim aktivistkám chybí maminčiny palačinky, skoro plakali. Pro nás, Bělorusy a Bělorusky, je téměř pravidlem, že něco postrádáme doma, ale pro cizince je to nezvyklá emoce».
V rámci Mezinárodního dne studentstva se také ve Vilniusu, Poznani a Oslu konaly prezentace „Knihy". Návštěvníci spolu s pozvanými hosty - studentskými aktivisty a aktivistky, hrdiny a hrdinkami "Knihy" - hovořili o současnosti a budoucnosti běloruských studentů, výzvách a příležitostech v zahraničí, pomoci a podpoře represované akademie.
Prezentace knihy
Jak získám kopii Knihy v exilu?
 • Přispějte na stipendium Smoliča
  Peníze vybrané z darů budou použity na vyplácení stipendií studentským aktivistům, kteří trpěli aktivitami Lukašenkova režimu.
  01
 • Kontaktujte nás na kterékoli z našich sociálních sítí
  Zašlete nám potvrzení o dokončení daru a informujte nás o svém záměru získat knihu v libovolném z jazyků dle vašeho výběru: běloruštině, angličtině nebo češtině.

  *počet knih je omezen
  02
 • Získejte knihu
  Po projednání podrobností objednávky vám knihu co nejdříve zašleme.
  03